ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΔΡΑΣΗ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ ΣΤΙΣ 6 ΜΑΡΤΙΟΥ 2024

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας που τιμάται στις 6 Μαρτίου, τα 1ο και 2ο Δημοτικά Σχολεία Φιλύρου συμμετέχουν σε σχετική δράση που διοργανώνει το Πανελλήνιο Δίκτυο Για Τη Διαμεσολάβηση:

Οι μαθητές/τριες των σχολείων θα πραγματοποιήσουν πορεία, συνοδεία των δασκάλων τους, από το σχολείο στην πλατεία του Φιλύρου. Εκεί, θα παρουσιάσουν διάφορα συμβολικά δρώμενα και κατόπιν θα επιστρέψουν στο σχολείο.

Να σημειωθεί ότι η συγκεκριμένη δράση θα πραγματοποιηθεί ταυτόχρονα σε όλη τη χώρα.

Παρακαλούμε τους γονείς των μαθητών, εφόσον θέλουν και μπορούν, να πλαισιώσουν την πορεία και να ενισχύσουν τους μαθητές μας.

Ώρα αναχώρησης από το σχολείο: 10.00 π.μ.

Ώρα ολοκλήρωσης δράσης στην πλατεία: 11.00 π.μ.

Οι Διευθύντριες και οι Σύλλογοι διδασκόντων

Δελτίο_Τύπου-σχολεία_για_δράση_6_Μαρτίου.docΑΦΙΣΑ_ΓΙΑ_ΤΗΝ_ΕΚΔΗΛΩΣΗ_ΚΑΤΑ_ΤΗΣ_ΣΧΟΛΙΚΗΣ_ΒΙΑΣ.pdf