Την Πέμπτη 4 Απριλίου οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ1 του 1ου Δημοτικού σχολείου Φιλύρου επισκέφθηκαν το πάρκο που βρίσκεται απέναντι από το σχολείο.Δείτε όλη την δράση στο παρακάτω συυνδεσμο.

ΠΑΡΚΟ_ΓΕΜΑΤΟ_ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ.pdf

Την Παρασκευή 10 Οκτωβρίου 2014, ο πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας κ. Δημοσθένης Βουζαξάκης μας επισκέφτηκε (Στ1΄ & Στ2΄) κρατώντας ένα κουτάκι στα χέρια του. Κανείς δεν μπορούσε να φανταστεί τι περιείχε αυτό το κουτί. Όταν το άνοιξε, πριν καλά καλά δούμε τι είχε μέσα, νιώσαμε διάφορες μυρωδιές να κατακλύζουν το χώρο της τάξης. Ο κύριος  Βουζαξάκης, μιας και είναι εργαζόμενος στα Ελληνικά Πετρέλαια προσφέρθηκε να μας κάνει ένα μάθημα για το πετρέλαιο. Έφερε λοιπόν μερικά κλάσματα πετρελαίου, τα οποία είδαμε, μυρίσαμε και κάποια τα αγγίξαμε, μάθαμε για την επεξεργασία του αργού πετρελαίου, για τα διυλιστήρια, τα πετροχημικά και πολλά πολλά άλλα!

Τον ευχαριστούμε πολύ για το τόσο ζωντανό μάθημά του!

Σπάμε τη σιωπή, ενώνουμε τις φωνές κατά της βίας

Τα 1ο και 2ο  Δημοτικά Σχολεία, σε συνεργασία το Δίκτυο Σχολείων Σχολικής Διαμεσολάβησης του Εργαστηρίου ΜΕΚΘΕΜΕ του Παιδαγωγικού Τμήματος Νηπιαγωγών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και με περισσότερα από 520 σχολεία όλων των βαθμίδων (Νηπιαγωγεία, Δημοτικά Σχολεία, Γυμνάσια και Λύκεια) από όλη τη χώρα και ένα από την Ίμβρο, υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Αθλητισμού και Θρησκευμάτων, του Δήμου Ιωαννίνων και άλλων Δήμων και Διευθύνσεων Εκπαίδευσης (με τη συμμετοχή περισσότερων από 25.000 μαθητών και πάνω από 1.000 εκπαιδευτικών) συμμετείχαν σε  Δράση κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού με τίτλο «Σπάμε τη σιωπή, ενώνουμε τις φωνές κατά της βίας» η οποία  πραγματοποιήθηκε στις 6 Μαρτίου 2024, 10.30-11.15 στο Φίλυρο.

Σκοπός της δράσης ήταν η ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών, των μελών της σχολικής κοινότητας και της ευρύτερης κοινωνίας κατά της βίας στο σχολείο αλλά και σε άλλα θεσμικά πλαίσια όπως η οικογένεια, η εργασία, ο αθλητισμός,κ.λπ.

Στόχοι της δράσης ήταν οι μαθητές/τριες:

• να ορίζουν τη βία και τον εκφοβισμό
  • να αναγνωρίζουν φαινόμενα βίας και εκφοβισμού και τις μορφές τους
  • να κατανοούν τα συναισθήματα της βίας και του εκφοβισμού
  • να αναφέρουν φαινόμενα βίας και εκφοβισμού
  • να αξιολογούν θετικά το σπάσιμο της σιωπής σε φαινόμενα βίας και
    εκφοβισμού
  • να χρησιμοποιούν ειρηνικές πρακτικές επίλυσης των συγκρούσεων.

IMG b55a18bdbccad67f8a2fa7f565826faa V

IMG bc08d6f1220449d3878e2327a8cb81ef V

IMG e4966946905283b614b7516ddcdc0c7f V

IMG ff16cf7ef1d0d5c48b1dd2d052da7cc1 V

IMG f32c0879129c488e5cc35a7511b831dd V

Σπάμε_τη_σιωπή.docx

Η Στ2 τάξη του σχολείου μας έλαβε μέρος στο 3ο προσυνέδριο της Πληροφορικής που πραγματοποιήθηκε στις 12 Απριλίου 2001 στο πνευματικό κένρο του δήμου Σταυρούπολης.

Οι μαθητές της τάξης πήραν μέρος ως εισηγητές με θέμα "Η δημιουργία ενός δυναμικού ιστότοπου και η χρησιμοποίησή του".

ppt small

Ο τριγωνοψαρούλης εναντίον του καρχαρία, εικονογράφηση του ομώνυμου ήρωα του συγγραφέα Ηλιόπουλου απο τους μαθητές και τις μαθήτριες του Σχολείου μας στο πλαίσιο του προγράμματος "Συγγραφείς και εικονογράφοι στα Σχολεία".

TrigonoShark

Ένα μήνα μετά την έναρξη της σχολικής χρονιάς,γονείς των μαθητών/τριών του Β1 τμήματος του σχολείου μας, με ανιοδιοτέλεια και αποφασιστικότητα, αποφάσισαν να αναλάβουν την αίθουσα του σχολικού κτιρίου.

Στο πλαίσιο της προσπάθειας για την αντιμετώπιση της επιθετικότητας των παιδιών που εμφανίζεται όλο και πιο έντονη τα τελευταία χρόνια, ο εκπαιδευτικοί του Σχολείου μας Λουλακάκη Άννα, Νώτα Δροσούλα, Παπαναστασίου Βίκυ, Σταμούλης Κωνσταντίνος, Στρύφων Αλέξανδρος και Τοπάλη Αικατερίνη πραγματοποίησαν το πρόγραμμα της Πυξίδας "Το σπίτι των παιδιών" τη σχολική περίοδο 2009 - 2010.Το συγκεκριμένο πρόγραμμα Αγωγής Υγείας εφαρμόστηκε μετά από βιωματι

Project αγωγής υγείας σχετικά με το bullying στο σχολείο.

ppt small

Το πρόγραμμα "Συγγραφείς και εικονογράφοι στα Σχολεία" "έτρεξε" απο τους δασκάλους των τάξεων Α΄ και Β΄ Γερούση Χρήστο, Παπαναστασίου Βασιλική και Τοπάλη Κατερίνα.

ppt small

Δεύτερη χρονιά τεχνικά. Πέρυσι μας βοηθούσε και η κ. Ευαγγελία Ψωμά.

• Δουλέψαμε με πηλό. Φτιάξαμε ό,τι διακοσμητικό θέλαμε πχ. αστεράκια, καρφίτσες διακοσμητικές, σταχτοδοχεία κ.ά. Όσοι θέλαμε τα χρωματίσαμε.
  • Ασχοληθήκαμε με την πυρογραφία. Δουλεύαμε σε ομάδες. Κάθε πυρογράφος έχει τη δυνατότητα να απασχολεί δυο παιδιά. Σχεδιάσαμε εικόνες πάνω σε ξύλο με καρμπόν. Κάψαμε το περίγραμμα, τοποθετήσαμε κρεμαστάρι και για μακροχρόνια συντήρηση το περάσαμε με κόσια.
  • Κατασκευάσαμε καθρέπτες. Κολλήσαμε στο κέντρο ξύλου (μέγεθος Α4) τον καθρέπτη και μετά κολλήσαμε – τοποθετήσαμε ψηφίδες περιμετρικά. Γεμίσαμε τα κενά με αρμόστοκο και χαρήκαμε το έργο μας.
  • Θέλετε κι άλλα; Κορνίζες, φιγούρες, και ζώα με σφουγγάρια.
  • Τώρα χαιρόμαστε την κατασκευή διακοσμητικών δέντρων, καρφιτσών κ.ά. με σύρμα, χάνδρες και άλλα υλικά.

Εργασία της δασκάλας Παπαναστασίου Βίκυς με τη Β΄ τάξη στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Υγείας "Όλοι διαφορετικοί - όλοι ίδιοι".

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα παραγματοποιήθηκε στο μάθημα της Ευέλικτης ζώνης και είχε σκοπό να ευαισθητοποήσει τους μαθητές στο θέμα της διαφορετικότητας.